Çocuğunuzu Tacizden Nasıl Korursunuz?

Mayıs 06 2016

Bilinenin aksine, çocuk tacizlerinde, zanlı dışarıdan veya birisi değil, genellikle çocuğun tanıdığı birisidir. Bu kişinin sürekli çocuğun yanında bulunan, irtibat halinde olup sevgisini kazanmış biri olması çocuğa ne yapacağını da şaşırtır. Uzman Pedagog Adem Güneş, anne baba ve eğitimcilerin en çok zorlandığı konulardan biri olan cinsel eğitim hakkında en temel ipuçlarını aktardı.

Çocuk tacizlerinde risk grubu 6-10 yaştır : Bu yaş grubundaki bir çocuk yaşadığı şeyin ne olduğunu anlamlandırmakta zorluk çeker Başına kötü bir şey geldiğini bilse de ne olduğunu tam anlayamaz. Bu kaygı çocuğun yaşadığı olayı ailesinden gizleme riskini oluşturur. Bu yüzden çocuk tacizlerinde genellikle 6-10 yaş grubu çocuklar birinci derecede risk grubudur.

 

Temel duygu korku : Yapılan röportajlar göstermekti ki çocuğun taciz anında tepki gösterememesinin temel nedeni korkudur. Çocuk erken yaşta aile içinde baskı altında yetiştirilmiş, duygu ve düşüncelerini ortaya koymakta sürekli yetersiz bırakılmış ve aile içinde şiddet görmüşse, böylesi çocuklar ikinci derece risk grubundadır. Zira çocuk tacizcileri genellikle kendisini savunamayan, anne babasından korkan çocukları hedef seçerler. Böylesi çocuklar korkularına esir düşerek zarara uğratılmaya karşı koyamayacaklardır.

Mahremiyet eğitimi eksikliği : Mahremiyet eğitimine uygun verilmeyen cinsel eğitim, çocuğun zarara uğrama riskini artırır. Çocuğa saygın davranılmaması, ona kendini değersiz hissettirecek her türlü davranış, onun zarara uğramasını kolaylaştırır. Kendini değersiz hisseden bir çocuk kendine değersizce davranılmasına büyük tepki ortaya koyamaz. Ancak kendine saygın davranılan ve saygın bir kişilik edinen çocuklar kendilerine kötü davranılmaya başlandığında rahatsız olurlar.

Adem Güneş, çocuğun zarara uğramadan nasıl bir cinsel eğitim sürecinden geçmesi gerektiğini son çıkan kitabında anlatıyor !